Greece
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Σπουδαίο «διπλό» του Άρη επί της Σλασκ (63-80)

Με σοβαρότητα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης νίκησε άνετα 80-63 τη Σλασκ Βρότσλσβ για την τέταρτη αγωνιστική του Euro Cup και πήρε τη δεύτερη νίκη του στον δεύτερο όμιλο.

Ο Άρης «χτύπησε» στις αδυναμίες της Σλασκ μέσα στην πολωνική ρακέτα και διατηρούσε το +1 με +3 στην αρχή της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον Ντε Σόουζα σε αυτό το διάστημα. Οι Σανόγκο και Γκάλινατ αύξησαν τη διαφορά με τα καλά ποσοστά των «κίτρινων» και με σερί 5-0 φτάσαμε σε νταμπλ σκορ για τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, που είχαν πρώτο «βιολί» τον Καρ πλέον. Ο Ζέμπσκι με προσωπικό σερί 4-0 μείωσε 16-20, αλλά ο Καρ ολοκλήρωσε 16-22 το πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα της Σλασκ έφεραν το 22-22 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου κι ένα 4-0 του Παραχούσκι έφερε το προβάδισμα των Πολωνών, οι οποίοι σιγά-σιγά άρχισαν να διατηρούν το +2 στης κακές επιλογές των παικτών του Άρη και στα πολλά ριμπάουντ που μάζευαν οι γηπεδούχοι. Ο Μίλετιτς έφερε το 35-31 κι οι πολλές επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων τους διατηρούσαν στο +1 με +3.

Ένα σερί 5-0 του Άρη έφερε το 40-43 για τους «κίτρινους» κι ο Μίλετιτς ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 40-43. Οι Πολωνοί είχαν 10/17 δίποντα και 16 ριμπάουντ, ενώ οι Θεσσαλονικείς 3/14 τρίποντα και 10/14 βολές.

Οι πολλές επιθετικές επιλογές του Άρη έφεραν το +7 για τους «κίτρινους» στην έναρξη της τριτης περιόδου κόντρα στην κακή άμυνα ζώνης των Πολωνών σε αυτό το διάστημα. Ο Γκάλινατ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και διατηρούσε αυτό το προβάδισμα κι ένα σερί 4-0 στο τελευταίο λεπτό έφερε το 52-61 για τους «κίτρινους στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Καρ έφερε το 52-64 για τον Άρη στην έναρξη της τέταρτης περιόδου κι ο ίδιος την έφερε ξανά σε διψήφια διαφορά σερί 3-0 της Σλασκ. Ένα 7-0 σερί του «αυτοκράτορα» με πρωταγωνιστή τον Χάρελ έφερε το 57-73, ένα 4-0 σερί της Σλασκ μείωσε σε 61-73, όμως ένα σερί 5-0 των «κίτρινων» βοήθησε στο τελικό 63-80 για το 2-2 ρεκόρ.