Romania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Meci cu final dramatic la Sântandrei! Viitorul Borș a câștigat Liga IV-a Bihor

Scris de Teodor Biriș - Campioana Ligii a IV-a Bihor s-a decis sâmbătă, 11 iunie, în ultima etapă a play-off-ului. Cu un punct avans înaintea duelului direct, Viitorul Borș a obținut remiza necesară pentru a termina sezonul 2021/2022 pe locul 1.

Prima repriză a duelului dintre Crișul Sântandrei și Viitorul Borș a fost anostă, singura fază care a generat pericol fiind șutul lui Covaciu expediat de la marginea careului, respins de lângă bară de Săvescu (38).
Obligați să câștige meciul pentru a deveni campioni județeni, jucătorii Crișului Sântandrei au reușit deschiderea scorului la prima fază mai legată: Turcan a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în careu și Paul Mihuța a scuturat plasa cu o frumoasă lovitură de cap, din plonjon (1-0).
Același Mihuța putea încheia conturile în minutul 77 când Prundaru a pasat pe culoar, atacantul a scăpat singur și a șutat din 12 metri, dar Săvescu a parat salvator cu piciorul.
Gazdele au mai avut o situație bună în minutul 84, când Prundaru a șutat din unghi și Săvescu a respins de la colțul scurt.
Faza care a schimbat soarta partidei s-a consumat în minutul 88. Fundașul Alungi a șutat înșelător de la 25 de metri, portarul Verdeș a respins de sub transversală. Din cornerul care a urmat același Alungi a trimis mingea cu capul și Verdeș a reușit să respingă. A urmat o altă minge aruncată în careul gazdelor, fundașii n-au reușit să respingă și Emerich Zadori (jucător care duminică împlinește 33 de ani) a șutat puternic sub transversală (1-1).
Era minutul 89, iar starea de spirit s-a inversat între cele două echipe.
Reîncărcați de golul marcat, oaspeții au gestionat bine minutele rămase și s-au bucurat la final de câștigarea în premieră a titlului de campioană a Bihorului. Crișul a terminat jocul în inferioritate, după ce Roland Novak a primit direct cartonaș roșu pentru o intrare dură asupra lui Ad. Jurcă, produsă în al doilea minut de prelungiri.
Președintele AJF Bihor, Radu Bitea a efectuat festivitatea de premiere și le-a înmânat jucătorilor tricourile și medaliile de campioni, iar căpitanul Sebastian Zadori a ridicat trofeul.