Romania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Juniorii Luceafărului au pierdut la scor

Cu un lot alcătuit din juniori a căror medie de vârstă a fost în jurul a 17 ani, Luceafărul Oradea nu a putut emite pretenții în fața Crișului Chișineu Criș, formație clasată pe locul 4 în play-off-ul Seriei 8 din Liga 3 în sezonul trecut.
Pe fondul dominării și a ocaziilor ratate de arădeni, bihorenii au reușit să deschidă scorul în minutul 23 când Covaci (17 ani) a profitat de o greșeală a lui Siminic, a preluat balonul și a marcat din unghi în poarta goală (1-0).
Bucuria gazdelor a fost de scurtă durată pentru că Grigore a egalat cu un șut de la 16 metri trimis sub transversală (1-1).
Până la pauză, Moise și Burlă au dus scorul la un avantaj liniștitor (1-3). Burlă și-a continuat recitalul și după pauză când a mai punctat de două ori în minutele 47 și 55 (1-5).
„Luceferii” au mai înscris o dată la o fază frumoasă de contraatac, la care David Maghiar (15 ani) a pătruns în dribling în jumătate adversă, a pasat pe culoar pentru Denis Buna (17 ani), care l-a executat pe Malița cu un șut plasat (2-5). În ultimele 20 de minute, arădenii au mai punctat de patru ori prin Haloș, C. Barbu și Iuga, care au profitat din plin de naivitatea juniorilor bihoreni (2-9).
Pentru juniorii Luceafărului Oradea urmează un sezon în Liga 4 Bihor și în campionatele naționale de juniori A și B.

CASETA TEHNICĂ
Luceafărul Oradea – Crișul Chișineu Criș 2-9 (1-3)
Au marcat: Luca Covaci 23, Denis Buna 66 / Cătălin Grigore 24, Andrei Moise 29, Bogdan Burlă 40, 47, 55, Andrei Haloș 70, Cătălin Barbu 85, 87, Angelo Iuga 88
Luceafărul: D. Negrea – Irimie (54 R. Sălăjan), D. Constandache, L. Morar, B. Chiș, P. Marușca, Ed. Tamaș (54 D. Maghiar), Răzvan Tirla (46 D. Petrina), Raul Tirla (46 D. Buna), L. Covaci, Al. Horia (46 A. Cuciula). Antrenori: Alin Popa și Călin Capota
Crișul: A. Malița – A. Haloș, R. Hreniuc (69 A. Pașca), S. Bortiș, G. Siminic – Al. Pavel (58 Al. Nistor), A. Iuga – C. Grigore (58 A. Ciornei), B. Burlă (58 Fl. Toboșaru), A. Moise (69 Al. Gavrilaș) – C. Barbu. Antrenori: Dan Stupar și Remus Lung
Arbitri: Răzvan Necrici (Chechiş – Maramureş) – Răzvan Soponar (Baia Mare), Cristian Mureșan (Cavnic – Maramureş)
Observator FRF: Ioan Papp (Carei).

Citiți principiile noastre de moderare aici!